Voor onze rondreis door IJsland stond een bezoek aan Diamond Beach en het Jökulsárlón gletsjermeer bovenaan mijn lijstje. Omdat we er maar een week waren, en in de winter, bezochten we alleen het zuiden van het eiland. Diamond Beach en het gletsjermeer waren de verste bestemmingen, aan de zuidoostkust, maar absoluut de moeite waard! Beide plekken zijn prachtig en dus niet voor niets een populaire toeristische trekpleister in IJsland.
Omdat we in een week veel van IJsland wilden zien, hadden we een strakke planning. We hadden er daarbij alleen even geen rekening mee gehouden dat we pech zouden krijgen met de auto. Maar dat gebeurde: op de dag voordat we naar Diamond Beach zouden gaan, kregen we een lekke band. Op zaterdagavond, top! We belden met het servicenummer van het autoverhuurbedrijf om zo snel mogelijk een afspraak te maken met een garage in Kirkjubæjarklaustur. Daar konden we op zondagochtend terecht, maar we moesten wel een flinke toeslag betalen omdat de monteur speciaal voor ons de garage moest openen. Gelukkig kregen we dit later volledig vergoed via Sunny Cars.
Over Ringweg 1 naar het beroemde strand
Nadat onze autoband gerepareerd was, reden we even na 10:00 uur over de Ringweg 1 richting Höfn. Diamond Beach ligt voor dit stadje, vanuit Kirkjubæjarklaustur was het nog anderhalf uur rijden naar het strand. Onderweg kom je weinig andere plaatsen tegen, maar wel veel natuur. We zagen besneeuwde lavavelden, bergen en steile rotsen met ijspegels eraan, en gletsjers.
Diamond Beach
Diamond Beach is een zwart strand bezaaid met ijsblokken en ijsschotsen. De ijsblokken zijn afgebroken stukken van de Breiðamerkurjökull, een gletsjertong van de grote Vatnajökullgletsjer. Via het Jökulsárlón gletsjermeer en een rivier stromen ze naar de Atlantische Oceaan, waarna ze vervolgens door de golven aanspoelen op het strand. Een heel bijzonder gezicht!
Je kan het strand het beste in het voor- of najaar bezoeken, bij eb. In de winter wordt bij slechte weersomstandigheden soms de weg naar Diamond Beach afgesloten. Bovendien kan het erg koud zijn op het strand en waait het er vaak flink. Dat was ook zo toen wij er waren. In de zomer liggen er meestal minder of kleinere ijsblokken op het strand, omdat ze eerder smelten. De parkeerplaats ligt direct langs de ringweg.
Het was een mooie winterse dag en de zon was net een halfuur op toen we het strand op liepen. Het was druk, er stond een pittig windje en het was heel koud (-6, met een gevoelstemperatuur van -12), maar zo mooi! We hadden er prachtig ‘golden hour’-licht bij. Super, ik bleef foto’s maken! Als je van fotograferen houdt, dan heb je er de tijd van je leven.
Het Jökulsárlón gletsjermeer
Vanaf Diamond Beach wandel je in een paar minuten langs de rivier naar het Jökulsárlón gletsjermeer. Je loopt dan langs de parkeerplaats onder de brug van Ringweg 1 door.
Jökulsárlón is het grootste en diepste gletsjermeer van IJsland. Het meer bestaat nog niet zo lang: pas sinds ca. 1935. Het ontstond door het smelten van de gletsjertong Breiðamerkurjökull. Sinds de jaren ’70 is het gletsjermeer vier keer zo groot geworden en het heeft nu een oppervlakte van ca. 25 km² . Doordat de gletsjer elk jaar zo’n 200 meter krimpt, wordt het meer alleen maar groter. En het is al net zo prachtig als het nabijgelegen Diamond Beach, want in het water van het meer drijven ijsschotsen en ijsbergen in allerlei vormen en maten.
Vanaf verschillende viewpoints kijk je uit over het meer, met ijsbergen variërend in kleur van wit, lichtblauw en grijs tot zwart. Met op de achtergrond de gletsjer. Het was zo mooi, dat ik er een beetje stil van was. Het is een van de mooiste plekken die ik ooit heb bezocht. (Snif).
We wandelden een stukje langs het meer over een afgebakend pad. Er waaide nog steeds een ijskoude wind en sommige stukken van het pad waren glad. Gelukkig konden we ons bij de wat steilere stukken vasthouden aan een ketting, maar we zagen verschillende mensen onderuit gaan. De meeste mensen bleven overigens bij de viewpoints niet ver van de parkeerplaats hangen, waarschijnlijk vanwege de kou.

Zicht op de brug vanaf de Jökulsárlón-kant. Het lijkt wel een zonsondergang, maar dit was rond 12 uur ’s middags.
Activiteiten bij Diamond Beach en Jökulsárlón
In de zomer – tussen april en oktober – kun je een boottocht maken in een zodiac of een amfibieboot, of kajakken op het Jökulsárlón gletsjermeer. Als je geluk hebt, kun je ook nog zeehonden spotten. Het is in de zomermaanden aan te raden om van tevoren een boottocht te boeken, i.v.m. mogelijke drukte. En in de wintermaanden, van oktober tot april, kun je een tour naar een ijsgrot doen bij de Breiðamerkurjökull-gletsjertong. Je wordt dan met een jeep naar de gletsjer gebracht. Er zijn ook tours waarbij je over de gletsjer wandelt, onder begeleiding van een gids. Deze gletsjertour kun je hier boeken.

Uitzicht op een gletsjer (vanuit de auto)
Stops onderweg: Skeiðará Bridge Monument en Lómagnúpur
Het was tijd om weer terug te rijden, door het prachtige witte landschap. We maakten een korte tussenstop bij het Skeiðará Bridge Monument, dat vlak langs de ringweg op een kale vlakte staat. Het monument bestaat uit een stuk verwrongen staal, een overblijfsel van de Skeiðará-brug. Het is een gedenkteken ter herinnering aan de vulkaanuitbarsting in november 1996 onder de Vatnajökull-gletsjer. Deze uitbarsting veroorzaakte een verwoestende modderstroom met gesteente en gigantische ijsbergen. De 900 meter lange Skeiðará-brug werd hierbij weggevaagd.

Skeiðará Bridge Monument
Ook bij het viewpoint bij de 764 meter hoge berg Lómagnúpur stopten we voor wat foto’s. De berg heeft een bijzondere vorm: hij is plat aan de bovenkant. Het waaide zo hard bij dit viewpoint, dat we opvallend snel weer in de auto zaten…

Lómagnúpur

IJspegels aan de bergwand
Diamond Beach en Jökulsárlón Glacier Lagoon bezoeken
Wij bezochten Diamond Beach en Jökulsárlón vanuit Kirkjubæjarklaustur, op ongeveer anderhalf uur rijden. Er worden ook dagexcursies aangeboden vanuit Reykjavik, maar dan ben je wel een volle dag op pad. Van Reykjavik naar Diamond Beach is het namelijk ca. 5 uur rijden, tussenstops niet meegerekend.
Misschien ook leuk om te lezen:
– Doen in de omgeving van Vik in het zuiden van IJsland
– IJsland: de Golden Circle in de winter
Dit artikel bevat affiliate links.